— Mijo Nikić, SJ – Glasnik
Sv. Petar apostol kaže da đavao kao ričući lav obilazi okolo tražeći koga da proždere (usp. 1 Pt 5, 8). Ovaj slikoviti govor sv. Petra želi nas upozoriti da budemo oprezni i da bdijemo nad svojim životom, jer đavao, kaže narodna mudrost, nikad ne spava.
„Prije napada, đavao istraži s koje je strane čovjek slabiji i nemarniji, a tada upravi onamo bojne strojeve, ondje ga pritisne“
sv. Ignacije Lojolski
Ova mudra izreka sv. Ignacija Lojolskog izražava veliku istinu koja se tiče svih ljudi. Đavao nikoga ne ostavlja na miru. On je, prema Bibliji, neprijatelj Božji i neprijatelj svakog čovjeka. Bio je anđeo, a nakon pobune protiv Boga, postao je demon, đavao, zloduh. U sebi nosi gorčinu i bijes zbog izgubljenog raja iz kojeg je sam sebe zauvijek isključio. Sada radi na tome da što više ljudi odvoji od Boga i dovede u pakao. Sv. Petar apostol kaže da đavao kao ričući lav obilazi okolo tražeći koga da proždere (usp. 1 Pt 5, 8). Ovaj slikoviti govor sv. Petra želi nas upozoriti da budemo oprezni i da bdijemo nad svojim životom, jer đavao, kaže narodna mudrost, nikad ne spava. On obilazi svijetom tražeći svoj plijen.
Sv. Ignacije Lojolski, utemeljitelj isusovačkog reda, poručuje nam da je đavao lukav i perfidan psiholog. On najprije dobro istraži slabe strane čovjeka, njegove karakterne mane, zle sklonosti, najjače požude i onda na ta područja naše osobnosti usmjeri svoje oružje. Đavao napada tamo gdje smo najslabiji. Kao što su u Srednjem vijeku vojskovođe obilazili gradske zidine i tražili najslabije utvrde da bi se kroz ta neutvrđena mjesta probili u grad, tako i đavao traži naše slabe točke kroz koje ulazi u našu dušu i tamo sije svoj pakleni otrov.
Da bismo se učinkovito oduprli spomenutoj đavolskoj taktici, potrebno je dobro poznavati sebe. Stari Grci su davno govorili: „Gnothi seauton“, što znači: „Upoznaj samoga sebe!“. To je pisalo zlatnim slovima na kući proročišta u Delfima. Velika je mudrost dobra spoznaja sebe, jakih i slabih strana svoje ličnosti. Nije dovoljna površna spoznaja sebe. Potrebno je poznavati svoju dubinsku motivaciju za svoja djela, dobro upoznati svjesne i, po mogućnosti, otkriti nesvjesne motive svoga djelovanja.
Istočni ili iskonski grijeh izranio je dušu i prouzrokovao požudu očiju, požudu tijela i oholost života kao sklonosti prema svim glavnim grijesima, od oholosti do lijenosti. Obično nismo svi jednako skloni istim požudama i grijesima. Netko je više sklon škrtosti, a drugi lijenosti, neke muči zavist i ljubomora, a drugi su skloni neumjerenosti u jelu i piću. Đavao to dobro istraži i onda napada tamo gdje smo najslabiji. Međutim, kad znamo gdje smo slabiji, više ćemo paziti da nas đavao tu ne zarobi. A to znači da bismo na tom području trebali više izbjegavati bliže grešne prigode. Tko je sklon ovisničkom načinu života, na primjer u piću, drogi, kocki, taj može unaprijed izbjegavati mjesta, osobe i okolnosti koje ga potiču da bude žrtva raznih ovisnosti. Narodna mudrost kaže da je bolje spriječiti nego liječiti. To vrijedi ne samo za tjelesno, nego i za duševno i duhovno zdravlje. Tko živi razboritim načinom života i ne dopušta da ga zarobe neuredne strasti i nagoni, taj sačuva sebe od mnogih nevolja i bolesti. Takvu osobu đavao ne može lako prevariti. A osoba koja ne razmišlja nego se povodi za jakim emocijama lako postaje žrtva vlastitih hirova i olako upada u đavolsku mrežu.
Odlična metoda dubljeg poznavanja samog sebe u našoj kršćanskoj duhovnosti je vježba ispitivanja savjesti. Dovoljno je nekoliko minuta ozbiljne koncentracije da osoba, zatvorenih očiju, u mašti promatra sebe i svoj život kao na filmu. Tu vježbu je najbolje raditi navečer prije spavanja. To je dobro i za dušu i za tijelo. Kad tako sebe promatramo kao na filmu, postižemo objektivnost prosudbe svojih djela dotičnog dana. Za ono što nije bilo dobro zamolimo Boga za oproštenje i savršeno se pokajemo! U slučaju da nas je zbog teškog grijeha đavao već uhvatio u svoju mrežu, mi mu možemo izmaknuti ako se savršeno pokajemo, a to znači ako odlučimo da ćemo se prvom prilikom ispovjediti. Tada možemo ići mirno na počinak jer smo se već, načelno, pomirili s Bogom. To pomirenje u savjesti sa svojim Bogom, donosi duši mir, a i tijelo se osjeća opušteno i osoba će moći lakše zaspati. Najbolja postelja je mirna savjest. Ispit savjesti je prekrasno i vrlo učinkovito sredstvo postizanja potrebnog mira duše i tijela. U ispitu savjesti upoznajemo svoje slabe strane jer prepoznajemo kada, u čemu i zašto najčešće griješimo. Nakon iskrenog i skrušenog kajanja i odluke da ćemo se popraviti, duša izmiče đavlu i opet uživa slobodu djece Božje.
Uz ispit savjesti dobro je poznavati i obaviti neke psihološke projektivne testove ličnosti koji nam mogu pomoći da sebe što bolje upoznamo kako bismo se mogli bolje i učinkovitije mijenjati. Svaka promjena počinje u glavi, na razini intelekta. Treba najprije nešto spoznati da bismo to mogli promijeniti. Sv. Pavao u poslanici Rimljanima kaže: „Nemojte se prilagođivati ovomu svijetu! Naprotiv, preobličavajte se obnovom svoga uma da mognete uočavati što je volja Božja: što je dobro, ugodno i savršeno!“ (Rim 12, 2). Treba dakle najprije razumom spoznati što nije dobro u nama, zatim aktivirati slobodnu volju i čvrsto odlučiti da ćemo se popraviti, a onda uključiti i emocije koje će slijediti odluku slobodne volje i tako nam pomoći da ostvarimo ono što Bog od nas traži.
Uz dobro poznavanje svojih slabosti, sv. Ignacije nam poručuje da moramo biti iskreni prema sebi i poznavati dobro također svoje nemarnosti jer i njih đavao koristi da nas prevari i zarobi. Svoje nemarnosti također otkrivamo u ispitu savjesti. Najbolji način opiranja đavlu je život u poniznosti i pouzdanju u snagu Božje milosti. Biblija na više mjesta kaže da se Bog protivi oholima, a poniznima daruje svoju milost (usp. 1 Pt 5, 5). Duh Sveti djeluje u čistom i poniznom srcu.
Da mognemo dobro upoznati sebe, najvažnije je da se otvorimo Duhu Svetome i njega zamolimo da nas prosvijetli da upoznamo svoje slabosti i nemarnosti i da razotkrijemo đavolske zamke kako bismo izbjegli bliže grešne prigode i pobjegli od đavla koji bezočno traži svoje žrtve. Da se zaštitimo od đavolske nakane, dobro je da svaki dan ujutro izmolimo Zaziv Duha Svetoga: „Dođi Duše Presveti, sa Neba me posjeti…!“ Također je korisno često ponavljati u sebi misao sv. Pavla: „Sve mogu u Onome koji me jača” (Fil 4, 13) i vjerovati u tu istinu!